کارتن سازی چیست؟

کارتن سازی چیست؟

کارتن سازی چیست؟

برای محافظت از کالاها و اجناس میبایست آنها را در جعبه های مقوایی موج دار بسته بندی نمود. بنابراین کالاها در همان جعبه ها به نمایش گذاشته می شوند و به دست مصرف کننده می رسدو در نهایت به فروش می رسند. در برخی از موارد نیز این اقلام از درون بسته بندی خارج شده و به مشتریان عرضه می گردد.

مقوای موج دار چیست؟

مقوای موج دار محکم و با دوام می باشد،که بیش از 3لایه کاغذ کرافت قهوه ای رنگ در ساختار آن به کار برده شده است. در سال ۱۸۸۴، شیمی دان سوئدی، کارل اف. داهل روشی را برای تولید خمیر کاغذ از خرده‌های چوب ارائه داد، کاغذ حاصل از این خمیر قوی و محکم بوده و در برابر ترک خوردن، پاره یا متلاشی شدن مقاوم است.

جم کارتن برترین شرکت کارتن سازی در کرج

در این کارخانه لایه‌های کاغذ کرافت چین می‌خورند و موج بر می‌دارند، سپس این لایه‌ها به هم چسبانده می‌شوند تا مقوای موج‌دار شکل گیرد. سپس این مقوا برش می‌خورد، بر روی آن چاپ گرفته می‌شود، تا می‌خورد و چسبانده می‌شود تا در نهایت یک جعبه مقوایی پدید آید.

در ابتدای این فرآیند رول‌های کاغذ کرافت تولید شده در کارخانه کاغذسازی وارد دستگاه بسیار بزرگ و عظیم الجثه‌ای به نام دستگاه موج زن می‌شود. طول این دستگاه به اندازه یک زمین فوتبال (یعنی ۹۱٫۴۴ متر) است. برخی از رول‌های کاغذ کرافت به عنوان لایه میانی و برخی دیگر به عنوان آستر مورد استفاده قرار می‌گیرند و با کمک چسب این لایه ها به هم چسبانده می‌شوند. پس از آن که دستگاه موج زن کاغذ کرافت را حرارت داد، به هم فشرده کرد و چسب زد، مقوای موج داری پدید می‌آید که به شکل کاملاً پیوسته از دستگاه خارج می‌شود و به عنوان ماده اولیه در جعبه سازی به کار گرفته می‌شوند.

در نهایت جعبه‌های آماده به صورت انبوه به کارخانه‌های تولید و فرآوری مواد غذایی، ساخت اسباب بازی و قطعات اتومبیل و هزاران کسب و کار دیگری ارسال می‌شود که برای بسته بندی محصولات خود به مقوای موج دار نیاز دارند.

تولید مقوای موج دار برای بسته بندی

 بنابراین کارخانه‌های تولید مقوای موج دار تنها چند ماده خام دیگر به رول های کاغذ کرافت می‌افزایند تا جعبه نهایی حاصل شود. برای به هم چسباندن لایه میانی و موج در به لایه‌های آستر از چسب نشاسته ذرت استفاده می‌شود.

از آنجایی که در این فرآیند مقدار قابل توجهی چسب مصرف می‌شود، چسب نشاسته ذرت به شکل پودری و خشک، در ظرف های بسیار بزرگی در سیلوهای عظیم مستقر در کارخانه تولید مقوای موج دار ذخیره و انبار می‌شوند تا در موقع نیاز به کار گرفته شوند. پودر خشک نشاسته ذرت را از سیلو خارج کرده، با آب و سایر مواد شیمیایی مخلوط می‌کنند و به دستگاه‌های موج زن تزریق می‌کنند تا بر روی لایه میانی موج دار پخش شود تا سایر لایه های آستر بر روی آن اضافه شود.

پس از تولید مقوای موج دار مواد خام دیگری به آن افزوده می‌شود تا مقوا ویژگی‌ها و خاصیت های منحصر به فردی داشته باشد. به عنوان مثال موم‌های تولید شده از پارافین یا روغن‌های گیاهی به مقوا اضافه می‌شود تا مقوا در برابر نفوذ آب و روغن مقاوم باشد، این نوع مقوا در بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

برای آن که بتوان طرح‌های گرافیکی را بر روی سطح مقوایی چاپ کرد، جوهر رنگ روشن به آن اضافه می‌شود تا بتوان اطلاعات، تصاویر، نام و لوگوی شرکت را به راحتی بر روی آن چاپ کرد. تیم فروش و طراحان به اتفاق هم بر روی طراحی و ساخت کلیشه‌های چاپ و برش کار می‌کنند تا جعبه‌ای کاملاً منحصر به فرد طراحی شود. کلیشه‌ها در فروشگاه طراحی و تولید می‌شوند، سپس درون دستگاه‌های برش قالبی و چاپ قرار می‌گیرند تا طرحشان به ورقه های مقوایی منتقل شود.

تبدیل شدن مقوای خام به جعبه

در انتهای دستگاه موج زن، دستگاهی قرار گرفته که اضافات مقوا را برش می‌زند و ورقه‌های خام جعبه حاصل می شوند. این ورقه‌ها به مانند ورقه‌های بزرگ نان تست از دستگاه برش خارج می‌شوند و به درون دستگاهی می‌روند که این ورقه‌ها را بر روی هم انباشته کرده و روانه دستگاه‌هایی می‌کند که از این ورقه‌های خام، جعبه می‌سازند. نیروی کار متخصص و ماهر برای هر دسته از این جعبه یک طرح چاپ و برش آماده می‌کنند تا با چسب بر روی آن‌ها چسبانده شود. کارگران توده مقوا را وارد دستگاهی به نام فلکسوگرافی می‌کنند که وظیفه ساخت جعبه ها را بر عهده دارد.

کلیشه‌های چاپ و قالب های فروش ابتدا در فروشگاه طراحی شده و بر روی ورقه های بزرگ و انعطاف پذیری از جنس لاستیک یا قلع پیاده می‌شوند. قالب و کلیشه درون دستگاه فلکسوگرافی قرار می‌گیرند و ورقه‌های خام مقوا به صورت اتوماتیک وارد این دستگاه می‌شوند. با عبور مقواهای خام از میان غلتک‌های دستگاه، زوائد آن ها برش خورده، تصویری بر رویشان چاپ می‌شود، تا می‌خورند، چسب زده می‌شوند تا یک جعبه شکل بگیرد.جعبه‌های خارج شده از دستگاه فلکسوگرافی بر روی هم انباشته شده، بسته بندی شده و آماده ارسال می‌شوند.

در کارخانه تولید مقوای موج دار دستگاه های دیگری از قبیل برش زن های قالبی تک استند، برش زن های قالبی مجهز به ایستگاه پرینت و روکش زن هایی وجود دارد که یک پوشش مومی شکل بر روی جعبه هایی می‌کشند که قرار است گوشت و سبزیجات و میوه را درون خود جای دهند. وقتی قرار است چاپ روی جعبه تک رنگ باشد، می‌توان از ایستگاه برش زن‌های قالبی دارای دستگاه چاپ بهره گرفت. دستگاه‌های روکش زن هم جعبه‌هایی مقاوم در برابر آب و روغن تولید می‌کنند.