کارتن چاپ ساده

کارتن چاپ ساده

زمانی که حرف از چاپ بر روی کارتن های کنگره دار (چین دار)می شود،گزینه های گوناگونی در پیش رو قرار می گیرد انتخاب هریک از انواع چاپ بر روی کارتن به هزینه ،زمان وکیفیت مورد نظر بستگی دارد.

بنابراین هریک از انواع چاپ ها محاسن و معایبی دارد.

کارتن چاپ ساده

چاپ می تواند در دو مرحله ی مستقیم یا پیش چاپ انجام شود.

چاپ مستقیم :

در چاپ مستقیم، طرح یا نوشته های مورد نظر به صورت مستقیم بر روی انواع کارتن چاپ می شوند. این نوع چاپ از طریق فلکسوگرافی انجام می شود.

چاپ غیر مستقیم (پیش چاپ)

در این روش، چاپ ابتدا بر روی یک لایه ی نازک مثل کاغذ انجام و بعد از آن ، بر روی کارتن چسبانیده می شود. پیش چاپ،  از کیفیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

چاپ به دو صورت انجام می شود:

  1. تک مرحله ای و مستقیم
  2. دو مرحله ای و غیر مستقیم

روش انجام انواع چاپ بر روی کارتن

چاپ فلکسو مثل یک “مُهر لاستیکی بسیار پیچیده” است. در این نوع چاپ، کلیشه های ژلاتینی قابل انعطاف استفاده می شود و کلیشه ی حاوی طرح برجسته با کارتن و جعبه مقوایی تماس مستقیم دارد .

این نوع چاپ مستقیم به آسانی بر روی سطوح صاف و ناهموار مثل کارتن های کنگره دار انجام می گردد.

هم چنین از سرعت بالایی نیز برخوردار می باشد.

از این روش بیشتر برای چاپ نوشته ها (و نه عکس) استفاده می شود. البته نه اینکه با چاپ فلکسو نمی توان روی کارتن عکسی را چاپ کرد. این کار امکان پذیر است اما کیفیت آن خیلی مطلوب نخواهد بود و عکس کمی تار می شود.

مزایای چاپ فلکسو

  1. چاپ با سرعت بسیار بالا
  2. چاپ بر روی انواع سطوح هموار و ناهموار
  3. هزینه ی مناسب
  4. ماندگاری بسیار بالا

چاپ افست یا لمینتی (Offset Lithography)

کیفیت چاپ افست عالی و قیمت آن برای تعداد عمده به صرفه است. برای این نوع از انواع چاپ از ابزار رابط به نام زینک یا صفحه های فلزی مسطح جهت انجام چاپ به شکل غیر مستقیم استفاده می شود.

چاپ افست

چاپ افست اصولا  برای چاپ لیبل و برچسب مورد استفاده قرار می گیرد؛ یعنی ابتدا نوشته و عکس بر روی برچسب چاپ و سپس، به کارتن چسبیده می شود. از آنجایی که این نوع چاپ دو مرحله ای است و بیشتر برای کارتن های لمینتی انجام می شود، به آن چاپ لمنیتی نیزمی گویند.

چنانچه تمایل دارید که عکس  با بهترین کیفیت بر روی کارتن ها چاپ شود چاپ افست بهترین گزینه ی انتخابی می باشد.

در افست چهار رنگ اصلی آبی، قرمز، زرد و مشکی استفاده و از ترکیب آنها میلیون ها رنگ خلق می شوند. استفاده از این رنگ ها با علامت اختصاری CMYK بر روی کارتن ها مشخص می گردد.

چاپ افست معمولا کل سطح کارتن را می پوشاند اما لزومی برای آن وجود ندارد.

این نوع چاپ معمولا هزینه ی زیادی می طلبد زیرا دستگاه های آن بسیار گران هستند اما اگر سفارش انبوه باشد، هزینه ی کمتری را شامل خواهد شد.