کارتن های پنج لایه

کارتن های پنج لایه

کارتن ها در ابعاد و انواع مختلف و با ضخامت های گوناگون ساخته می شوند. کارتن های 5 لایه شامل  کارتن مرغداری، کارتن قطعات صنعتی، کارتن صنایع دستی، ظروف شکستنی، تقسیم کننده ی  لوازم آرایشی و ... هستند.  کارتن های 5 لایه در صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع آرایشی و دارویی، میکرو فلوت N و F نوعی از مواد انتخابی به شمار می آید که قابلیت چاپ را دار هستند و همچنان بسته بندی سخت تر از E-FLUT استفاده می شود.

کارتن 5 لایه متنوع است و محدود نیست. اما کارتن 5 لایه از کارتن 3 لایه محکم تر است. تفاوت این کارتن با کارتن سه لایه در استحکام آن است. کارتن های 5 لایه بدلیل وجود 2 لایه بیشتر نسبت به کارتن های 3 لایه محکم تر هستند.

ویژگی های بارز کارتن ۵ لایه :

انعطاف در نگهداری اجسام سنگین و بزرگ

قالب‌‌ها و اندازه‌های مختلف

تحمل وزن از 20 تا 45 کیلوگرم

دوام بالا

فضای مناسب

قیمت مناسب

مناسب برای جابه جا و انبار نمودن اجسام بزرگ

مناسب برای اسباب کشی

مناسب برای ساخت کارتن های بزرگ

کارتن 5 لایه چگونه ساخته می شود؟

مرحله ی 1: برای تهیه کارتن 5 لایه کافیست از 3 لایه ی صاف و 2 لایه ی فلوت استفاده کنیم.

مرحله ی 2: ورق های لاینر و فلوت را یکی درمیان با چسب در کنار هم قرار می دهیم. چگونگی قرار گیری لایه ها مانند  قاعده قرارگیری موج‌های  b + c ، b + e ، c + e  و یا e + e .  است .

مرحله ی 3: انجام تست‌ کنترل کیفیت کارتن پنج لایه به منظور بررسی مقاومت کارتن در برابر فشار صورت می‌‌گیرد تا بتوان بیشترین وزنی که کارتن می‌‌تواند حمل کند و بیشترین مقاومت لایه‌‌ها را محاسبه کرد. این تست برای تولید جعبه‌های مقوایی بسیار حیاتی است زیرا می‌‌توان با بهره گیری از آن کارتن‌هایی ساخت که با هزینه‌های کم‌تر تولید شوند. مقوای جعبه در بین دو صفحه قرار می‌‌گیرد و تا زمان خم شدن صفحات، فشار اعمال می‌‌شود. سپس این فشار محاسبه می‌‌شود. این عمل برای تعیین انواع فشارهای وارده بر سطوح مختلف جعبه مقوایی در حین حمل بار می‌‌باشد که دارای اهمیت زیادی است.

مرحله ی 4: مقوا را به مدت محدود بر روی آب قرار می‌‌ دهیم. توجه کنید که افزایش وزن نشان دهنده‌ی جذب آب توسط مقوا می‌‌باشد. میزان نفوذپذیری آب حائز اهمیت است چرا که آب و هرنوع رطوبتی  بر روی استحکام جعبه اثر منفی می گذارد.