جعبه کارتن لمینتی

جعبه کارتن لمینتی

چاپ کارتن لمینتی چیست؟

کارتن لمینت یک ورق بسیاز نازک می باشد که طی فرآیند چاپ به کارتن اضافه می گردد. بنابراین از کارتن شما محافظت بیشتری به عمل می آید. چاپ لمینت از استحکام بالایی برخوردار می باشد که مانع علامت گذاری ها، لک و چروک شدن می گردد.

در چاپ لمینت کارتن چاپ شده به وسیله دستگاه چاپ افست و با چسب سیلیکات بر روی کارتن می چسبانند و فرآیند تولید روی مقوا آغاز می شود. به این عمل که مقوای چاپ شده روی ورق کارتن را می پوشاند لمینت کارتن گویند.

انواع چاپ لمینت کارتن

فرآیندهای لمینت های گوناگون انواع مختلفی بسته به نوع مواد لمینت وجود دارد.با توجه به نوع فرآیند ها و شی مورد لمینت ورقه های متفاوتی وجود دارد .

شیشه‌های جلو اتومبیل معمولا توسط لمینت یک غشای پلاستیکی سخت بین دو لایه شیشه ساخته می‌شوند. این برای جلوگیری از جدا شدن شیشه یا شکستن آن است. راه دیگری برای لمینت کردن نوارهای چوبی از طریق کنترل کیفیت است.

لمینت های با مواد یکسان که با توجه از همان ماده در هر لایه استفاده می گرددو نمونه بارز آن هم تخته سه لا می باشد. . چوب های چسبان و لایه ای در صنایع ساخت و ساز برای ساخت تیرهای چوبی، گلوله، با اندازه‌های بزرگتر و قوی‌تر می‌توانند استفاده شوند.

تجهیزات الکتریکی مانند ترانسفورماتورها و موتورهاعموما از لمینت فولادی استفاده می‌کنند تا هسته کویل‌هایی که برای تولید میدان مغناطیسی ساخته می‌شوند. دوام لایه‌های نازک به دلیل جریان‌های گردابی کاهش می‌یابد.

انواع لمینت مختلف عبارتند از:

1. انواع لمینت بر اساس فشار مورد استفاده

لمینت با فشار بالا (HPL) :

لمینت فشار‌بالا با‌اتصال کاغذ دیواری با‌فشار بالا به کاغذ کرافت تولید می‎شود. آن‌ها در‌هنگام ساخت مبلمان به‌وسیله نجار توسط تخته سه لا و MDF ثابت می‌شوند. لمینت فشار بالا از استحکام بالایی برخوردار می باشدو قابلیت تحمل بارهای سنگین رادارد.

لمینت با فشار پایین (LPL) :

در لمینت فشار پایین، کاغذ تزئینی در رزین ملامین خیس می‌شود و سپس کاغذ روکش‌شده به‌طور مستقیم به تخته خرده چوب یا تخته فیبر MDF و HDF با‌فشار کم متصل می گردد.

2. انواع لمینت بر اساس ضخامت

ورق‌های منظم لمینت :

ورقه‌های منظم لمینت دارای ضخامت 8 تا 1.5 میلی‌متر هستند. این ورق‌ها توسط نجارها برای مواد زیرلایه‌ای مانند تخته سه‌لا با‌استفاده از چسب‌های معمولی مانند Fevicol می‎چسبند.

ورقه‌های فشرده لمینت :

ورق‌های کامپکت لمینت دارای ضخامت 3 تا 30 میلی‌متر می‌باشند. این ورقه‌ها خودپرداز هستند ،بنابراین لازم نیست که به‌چوب یا سایر مواد چسبانده شوند. سمت بالا و پایین ورق‌ها دارای سطوح تزئینی است.

3. انواع لمینت بر اساس کاربرد

لمینت تزئینی :

لمینت های تزئینی ورقه های سخت حدودا یک میلی متر هستند وبه شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند تا ظاهری زیبا و شیک به وسیله ها دهند.که در صنعت مبلمان سازی و صنایع چوبی برای تزیین و محافظت استفاده می گردد.بنابراین لمینت های تزئینی در انواع و اقسام گوناگون در طرح هاو رنگ های متفاوت تولید می شود.برای مناطق مسکونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

لمینت صنعتی :

لمینت های صنعتی در برابر پاره شدن و خراشیدن و در برابر آلودگی ، آتش و مواد شیمیایی دارای استحکام بیشتر می باشند.

4. انواع لمینت بر اساس سطح تکمیل :

ورقه های جامد رنگی :

رایج ترین نوع لمینت می باشد که معمولا در آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار می گیرد.

سطح صیقلی :

یک سطح تکمیل صیقلی و براق وجود دارد و اغلب می‌توانید مبلمان را با چشم‌انداز بیشتری برجسته کنید. این بیشتر در رستوران‌ها، هتل‌ها و صنایع استفاده می‌شود.

سطح مات :

این سطح اثری مات ایجاد می کند.که معمولا در دفاتر تجاری حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

لمینت دارای بافت :

ورقه های بافته طراحی  شده ای هستند که بتوانید الگو و یا بافتی که در کاغذ چاپ شده است را لمس نمایید.که به طور کامل مواد طبیعی مثل چوب ،چرم فلزات ،سنگ تاثیر و جلوه ی واقعی به مبلمان می دهند.که بیشتر برای کفپوش و روکش استفاده می گردد.

لمینت خرده چوب :

ورقه‌های چوبی به‌گونه ای طراحی شده‌اند که زیبایی مانند چوب واقعی ایجاد می‌کنند. و معمولا برای کفپوش استفاده می‌شوند. ورقه‌های خرده چوب در طرح‌های مختلف از‌جمله تخته‌های چوب و هم‌چنین چوب نرم در دسترس هستند.

لمینت فلزی :

لمینت فلزی سطح و ظاهری فلزی ایجاد می‌کند. ورقه فلزی ایده‌آل برای بخش تجاری و هم‌چنین مسکونی هستند. آن‌ها در دفاتر، ساختمان‌های شرکت‌های بزرگ، نمایشگاه‌ها و.. استفاده می‌ گردد.

لمینت چرم :

لمینت چرم، ظاهری چرمی ایجاد می‌کند. ورقه‌های چرمی در کابینت‌ها و دیگر عناصر مانند مبلمان استفاده می‌شوند.

5. انواع لمینت بر اساس ویژگی های پیشرفته:

 لمینت مقاوم در برابر آتش :

از رزین مخصوص مقاوم در‌برابر آتش برای ساخت این ورقه‌ها استفاده می‌شود. لمینت ضدآتش معمولا برای دکوراسیون داخلی و کاربردهای مقاوم در برابر آتش، مانند صنعت، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها، موسسات و بانک‌ها، آشپزخانه و ..استفاده می‌شود.

لمینت ضد باکتری :

در بیمارستان‌ها و رستوران‌هایی که بهداشت مهم‎ترین اصول است، این ورقه‌ها به‌صورت  گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورقه ضد باکتری مقاوم در برابر رشد باکتری‌ها و پاتوژن‌ها است.

لمینت UV در فضای باز :

ورقه‌های UV در فضای باز ومعمولا  برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.

لمینت برش الکترواستاتیک :

ورقه‌های الکترواستاتیک معمولا در مونتاژ الکترونیکی، محیط‌های گرد و غباری برای ساخت صفحات مدار و دیگر زمینه های کاری مانند بیمارستان‌ها، دفاتر و آزمایشگاه‌های پزشکی استفاده می‌شوند.

مزایای چاپ لمینت کارتن

دوام واستحکام بالا .

محافظت در برابر انگشت ،لکه ، چربی ، گرد وخاک ، چین و چروک ، پارگی و رطوبت و..

افزایش کیفیت بهتر.

واضح وشفاف می باشدو به هیچ عنوان چاپ را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

لایه سازی با بیشتر شدن رنگ جوهر ظاهر چاپ را بهبود می بخشد.

به‌دلیل اینکه لایه‌سازی طول عمر مواد چاپی را بیشتر می کند، موجب صرفه‌جویی در هزینه چاپ مجدد می‌شود.ودر نتیجه مقرون به صرفه بودن را به همراه دارد.

موارد استفاده از چاپ لمینت :

  •     رستوران و نوار منوها
  •     کتاب‌ها و صفحات
  •     مجموعه بسته‌های تبتی
  •     کارت‌های بازرگانی
  •     بخش های آموزشی
  •     چک لیست
  •     نقشه‌ها، نمودار‌ها
  •     موارد تبلیغاتی و فروش
  •      لیست قیمت‌ها
  •     عکس و کارت